Писмо Директору

Број: 23 / 9 – 03/20

Датум: 23.03.2020. године

УПРАВА ЗА ИНДИРЕКТНО-НЕИЗРАВНО ОПОРЕЗИВАЊЕ

н/р др. Миро Џакула, директор

 

 Поштовани директоре, господине Џакула,

због крајње озбиљне епидемиолошке ситуације у држави узроковане вирусом ЦОВИД-19., а и поред Ваше Наредбе и Налога за поступање, са терена свакодневно запримамо отворена писма запослених УИНО, којима се углавном тражи бржа достава средстава за дезинфекцију и заштитна опрема, маске и рукавице, неопходних за заштиту здравља свих запослених УИНО при обављању радних задатака.

Свјесни смо чињенице да се, због природе посла, у случају непридржавања мјера у овој ванредној ситуацији цијела институција може довести у најгору ситуацију, да се врло брзо сви можемо заразити, а што нитко од нас не жели. Указујемо да ми немамо резервних људи и сваки запослени „ван строја“ је незамјењив.

Желимо подсјетити како је Синдикат УИНО дао јасне препоруке у утврђивању минимума процеса рада за вријеме трајања штрајка (што је такођер ванредна ситуација), те се исто може преузети и системски прописати и за случај новонастале ванредне ситуације. У том смислу потребно је дефинирати кључне точке: радне процесе и радна мјеста која морају функционирати у свим ванредним ситуацијама, укључујући и ову у којој смо се нашли појавом коронавируса.

Синдикат сматра да је неопходно осигурати минимум радних процеса, прије свега омогућити несметани промет роба, уз то извршавати само ургентне послове у осталим организационим јединицама, осигурати проток информација и докумената које имају ознаку хитности, док би контролне послове требало свести на минимум, управни поступак и остале поступке везане за законом одређене рокове такођер рјешавати у умањеном обиму и то искључиво оне случајеве (предмете) који би евентуално могли доћи у застару.

Осим одржавања редовног функционирања УИНО и њених организационих јединица, као репрезентативан Синдикат у УИНО у обавези смо као приоритет тражити подузимање свих мјера на заштити здравља запослених у УИНО и осигурању заштите на раду која је прописана Законом о раду у институцијама БиХ и пратећим подзаконским актима, а у овим тешким тренуцима и прописима надлежних штабова цивилне заштите.

Уједно молимо да институција УИНО, приоритетно, изнађе начин да све запослене који раде у изравном контакту са странкама (запослени на граничним пријелазима и у царинским испоставама), због јаке изложености могућој инфекцији, опреми бољом врстом заштите, те да се поред маски и рукавица набаве специјални заштитни комбинезони, односно опрема која би пружала максимаслну заштиту од инфекције.

Људски ресурс је најважнији и морамо бити свјесни шта наша служба значи за проток робе и снабдијевање становништва. Бојимо се да, предузимањем мјера на досадашњи начин, не изгубимо битку са вирусом, чије би посљедице биле несагледиве, само један обољели колега на граници значи изолацију цијеле смјене, а то води у безизлазну ситуацију.

У вези с тим, Синдикат предлаже сљедеће мјере:

  • брже снабдијевање довољним количинама заштитне опреме и средстава за дезинфекцију у организационе јединице УИНО, посебно граничне пријелазе и царинске испоставе, поштујући број ангажованих запосленика и реалне приоритете сходно обиму изложености ризику заразе, надлежностима и врсти радних задатака организационих јединица;
  • изналажење могућности да се за запослене који су у директном контакту с робом и са странкама на граничним пријелазима и царинским испоставама изврши набавка заштитних комбинезона и остале опреме која ће осигурати максималну заштиту од инфекције;
  • редовна и појачана дезинфекција службених возила и објеката УИНО;
  • максимално смањење броја упослених у сједиштима организационих јединица, те их усмјеравати да радне задатке обављају од куће без доласка на посао, ако природа посла дозвољава такво поступање;
  • јасније дефинирање одсуствовања са посла: родитеља дјеце из вртића и продуженог боравка, као и родитеља дјеце са посебним потребама;
  • дефинирање статуса запосленика: кроничних болесника, онколошки третираних запосленика, запосленика који користе одређене терапије са тежим здравственим дијагнозама, као и запосленика старијих од 60 година,
  • медијски снажније упознати јавност о ризицима радних задатака, доприносу и надлежностима запосленика УИНО при раду на граници и приликом царињена роба у царинским испоставама, те контакта с путницима, јер је до сада царина потпуно маргинализирана од стране медија.

Увидом у информације с терена, а везано за организацију рада, очигледно је да постоји различито поступање истих организационих јединица по регионалним центарима, као и различито поступање од једне до друге организационе јединице, тако да постоје организационе јединице гдје запослени раде по један дан у седмици, организационе јединице гдје запослени раде пола радног времена, организационе јединице гдје запослени раде од куће, као и организационе јединице гдје сви запослени раде пуно радно вријеме са врло лошом или никаквом заштитом, а што изазива додатно незадовољство међу упосленима.

Узимајући у обзир изложено, поред горе предложених мјера, Синдикат УИНО тражи доношење јасне и недвосмислене Одлуке о организацији рада, распореду рада и радног времена за вријеме трајања епидемије коронавирусом, коју руководиоци организационих јединица треба једнообразно да примјењују.На тај начин би елиминисали незадовољство и неједнак третман запослених у истим организационим јединицама УИНО.

Синдикат УИНО указује на потребу рјешавања горе наведеног, прије свега у циљу заштите својих чланова, као и превенције свих запослених, те смо становиша да је само заједничким мјерама институције УИНО и Синдиката могуће спријечити потенцијално ширење епидемије проузроковане коронавирусом.

Сматрамо да је институција УИНО већ до сада квалитетно одговорила својим задацима, те да и убудуће УИНО и Синдикат заједнички морају усмјерити све своје капацитете на рјешавању свих проблема који се пред нас постављају, посебно у овој кризној ситуацији, из разлога што је институција УИНО заједничко добро и брига, не само Синдиката и запослених у институцији УИНО, него и сваког појединца у БИХ, који је овисан о протоку роба и снабдијевању тржишта истим.

            С поштовањем,

                              Предсједница Синдиката УИНО

       ______________________

                                                                                              Ана  Мрњавац

Sadržaj je za registrovane članove web stranice! Ako ste postojeći korisnik, molimo Vas da se prijavite! Ukoliko niste registrovani, molimo da izvršite registraciju!

Ovaj unos je objavljen u Aktuelnosti. Zabilježite trajni link.